Csillagos teknős/ Indiai csillagteknős
Család:TESTDINIDAE
Faj: Geochelone elegans
Állapot: Veszélyeztetett
Ha a szárazföldi teknősök között szépségversenyt rendeznének, minden bizonnyal ők nyernék meg az első díjat, mert oly szépek, oly tetszetősek. Nevüket azért kapták, mert hátpajzsaik külön-külön piramisszerűen kiemelkednek és a rajtuk lévő sárga csíkok sugárszerűen redezettek.
Elő-Indiában, továbbá Sri Lankán őshonosak.
A kifejlett állatok hossza 23-25 cm, súlya 1,5-2 kg. Hátpáncéljuk meglehetősen magas. Szegélypajzsaik hátrafelé állnak és külön-külön hegyben végződnek - ez is igen díszessé teszi megjelenésüket. A szarupajzsok közepe a teknős korának előrehaladtával egyre inkább kipúposodik. Az oszlopszerű láb jellemző a szárazföldön gyalogló és ásó teknősökre.
10-12 éve korukban érik el ivarérettségüket. A nőstények legalább 10-12 tojást tojnak. Több állatkertben és magánszemélynél szaporodtak már.
Növényevők. Főleg üdezöld füveket, hereféléket, érett gyümölcsöket, férgeket, hernyókat, házatalan csigákat stb. esznek.
Itt, Európában, november vége felé kissé bágyadtabbak lesznek, mozgásuk is lelassul, éppen ezért teleltetésükről - decembertől február végéig - gondoskodni kell ,nem túl hideg, hanem 10-12 C hőmérsékleten, kissé nyirkos avar között.
Terráriumban, asztalterráriumban egyaránt elhelyezhetők.
Hasonló fajok:Burmai csillagteknős (Geochelone platynota)
|