Táblás erdei teknős
( Testudo denticulata Linné )
Dél-Amerikában, közelebbről az Andoktól keletrre, Kolumbiában, Venezuelában, Guayanában, Peruban, Braziliában és Bolíviában őshonosak. Ott, a helybeli bennszülöttek "sabuti-nak" nevezik őket. Mint nevükből is sejteni lehet, főleg az erdőkben, a dzsungelekben élnek, ott meglehetősen közönségesek - az indiánok gyakran gyűjtötték és megették őket. Nem véletlenül, ugyanis kiadós falatnak számítanak!
A teljesen kifejlett állatok hossza elérheti az 50, sőt a 60 cm-t is! Súlyuk 3-4 kg is lehet. Sötétbarna vagy fekete hátpáncéljuk feltűnően lapos és hátul meredeken ível lefelé. Haspáncéljuk többnyire agyagsárga, ritkán barna.
10-12 éves korukban érik el ivarérettségüket. A nőstények legalább 12 tojást tojnak - maguk vájta gödrökbe, amiket aztán gondosan betakarnak. Arra is van példa, hogy az avar alá rejtik tojásaikat.
A táblás erdei teknősök növényevők. Leginkább a földre hullott, túlérett, puha gyümölcsöket eszik. Terráriumi tartás esetén friss salátalevéllel, fűvel, kevés lóherével, reszelt sárgarépával, puha gyümölcsökkel, lekvárral, főtt krumplival, rizzsel, tejbe főtt zabpehellyel, időnként egy-egy csipetnyi, nyers, darált hússal kell etetni őket.
Mivel aránylag nagy, robusztus állatok, ezért meglehetősen nagy és erős terráriumot kell részükre építeni. Terráriumuk aljzatára rakjunk tőzeget, tiszta avart, néhány odvas-üreges fatörzset.
|