Szobai tartásuk, takarmányozásuk
A vízi teknősöket olyan akváriumban tartják, amelyben a vízen kívül megfelelő alkalmatosság (lapos kő, fatörzs, homokpad) is van, ahol kedvükre sütkérezhetnek a szárazon. A felnőtt állatoknak elegendő a szobahőmérséklet (22-23 °C), külön fűtőalkalmatosság nem szükséges. A fiatal állatok meghálálják a melegebb tartást (26-27 °C), amit legegyszerűbben a fűtőtest közelében való elhelyezéssel vagy egy asztali lámpa megvilágításával is el lehet érni.
Még a fiatal állatokat is elegendő kétnaponta etetni, felnőtteknek hetente kétszer adjunk táplálékot. Gondoljunk arra, hogy ezek ragadozó állatok és az „egyszer hopp máskor kopp” elv szerint élnek a vadonban. Nem szabad sűrűbben etetni és melegebben tartani őket, mert ez túlságosan gyors és torz növekedéshez vezet. Eleségük hasonló legyen a szabad természetben fogyasztotthoz. Táplálékuk kis halakból, nem kizsigerelt halszeletekből, ebihalból, gilisztából egész kis állatok esetén az állatkereskedésben kapható csővájó férgekből (Tubifex) álljon. Felnőtt állatok széttépik az egeret is. Ilyen zsákmányállatok hiányában jól bevált a ledarált, lehúzott bőrű csirkenyak, amelyből egyszerre több adagot is készíthetünk és fagyasztva tárolhatunk. Ehhez a csontos zúzalékhoz tegyünk csipetnyi májdarabot vagy vitaminkészítményeket (Jolovit oldat, Polyvitaplex tabl.). Praktikus a kisméretű csalihal fagyott állapotban való felszeletelése, amit mindenkor pár percnyi felengedési idő után kínáljunk fel az egészen kicsi állatoknak. Hetente egyszer adjunk zöld eledelt, azaz salátalevelet. Célszerű békalencsét is telepíteni az akváriumba, hogy állandó kínálat legyen.
A hangyatojás és a lisztkukac (a lisztbogár, Tenebrio molitor lárvája) szintén alig tartalmaz meszet, vázuk, a kitin, tökéletesen mészmentes. A húsokban kevés a vitamin is. A hetekig, hónapokig tartó helytelen takarmányozás megbosszulja magát: szemgyulladás és páncélgyulladás lesz a következménye.
Nagyobb teknősöknél célszerű az etetést nem az akváriumban, hanem egy külön edényben, mondjuk egy vízzel töltött mosótálban végezni, így ritkábban kell az akvárium vizét kicserélni. Egyébként általában hetente egyszer cseréljük a vizet, ha nem figyelmeztet a poshadt és a kellemetlen ammóniaszag a gyakoribb vízcserére. Az új vizet ne közvetlenül a csapból engedjük, hanem hagyjuk állni, hogy felmelegedjen.
Egyedi gondozást nem igényelnek, legfeljebb a hátukra telepedett algákat kell lekefélni vagy 1%-os rézgálicoldattal letörölni.
A vízi teknősöket szobai tartásban nem szokták teleltetni, legtöbbjüknek a szabad természetben sincs nyugalmi periódusa. Hazánkban az ékszerteknősök ritkán szaporodnak.
|