A megfelelő elhelyezés megtervezéséhez először át kell gondolnunk, hogy a természetben milyen körülmények között, milyen szokásokat gyakorolva élnek hörcsögeink. A szíriai aranyhörcsög éjszakai állat. Kiterjedt járatokat ás, és ebben a föld alatti rendszerben egyedül él. Az aranyhörcsögök csak a párosodási időben tűrik meg egymást. Életük azonban nem kizárólag a járatokban zajlik, az élelem felkutatása céljából nagy távolságokat tesznek meg. Területük több száz négyzetméternyi nagyságú, és járataik akár 2 méter mélyre is nyúlhatnak. Tehát igen aktív, mozgékony, jól ásó, de nem túl jól mászó állatokról van szó.
Egy férőhelyen csak egy állatot tartsunk. Még a látszólag békésen együtt élő aranyhörcsögök is vívhatnak komoly sérülésekkel járó csatákat, és könnyen meg is ölhetik egymást.
Szobai elhelyezésükre két eszköz kínálkozik: a ketrec és az üvetrerrárium.
Ketrec
Az aranyhörcsög ketrecének alapterülete ne legyen 80 x 40 cm-nél kisebb, de sokkal jobb a 100 x 50 cm-es méret. A ketrec ne legyen túl magas, hiszen meglehetősen ügyetlenül másznak. Lehet, hogy lelkesen próbálkoznak a ketrec rácsának megmászásával, de a rendszeres leesések során megsérülhetnek. Ha csak egy viszonylag magasabb ketrec áll rendelkezésre, készítsünk bele emeleteket. Némelyik, kereskedelemben kapható ketrec eleve polcokkal van ellátva, ezek sokszor praktikusak, de veszélyesek is lehetnek. A puhább műanyagot állataink megrághatják, a lenyelt darabok pedig akár pusztulásukat is okozhatják. A rágás az aranyhörcsögök egyéni szokása, némelyik szinte soha nem rágja a berendezést. Ha azonban fognyomokat veszünk észre a műanyag polcokon, cseréljük le azokat. Sajnos sok hörcsögketrec rácsos közbülső emeletekkel készül. Ezek eleve alkalmatlanok a használatra, hiszen az állatok lába állandóan a rácsok közé esik. Némelyik, ritka rácsú szinten valóban csak komoly nehézségek árán tud közlekedni, a sűrű rácsozatba pedig könnyen beleakad, beszorulnak a végtagok. Használjunk falapokat, ezekből készítsünk a ketrec méretének és elképzelésünknek megfelelő szinteket. Az sem baj, ha többet gyártunk le belőlük, mint amennyit egyszerre fel tudunk használni: szennyeződés esetén úgyis cserélni kell majd őket.
A kereskedelemben számos olyan ketrec kapható, amit „hörcsögketrec”-ként árulnak, de valójában túl kicsik ahhoz, hogy akár egy állatnak is megfelelő életteret nyújtsanak. Ha mégis csak ilyen ketrec áll rendelkezésre, használjuk bátran, de bővítsük ki! Csatlakoztassunk hozzá egy másik, megfelelő méretű ketrecet vagy akár terráriumot.
Általában a ketrecek előnye, hogy nyitottak, tehát jól szellőznek. A rács megkönnyíti a közbülső szintek rögzítését. Nem lesz nehéz elhelyezni az önitatót, és az egyéb kiegészítő felszereléseket sem. A ketrecek tisztítása is nagyon egyszerű, hiszen az alsó műanyag rész lecsatolható, így az elhasznált alomanyagot könnyen kiüríthetjük. Hátrányuk, hogy ha ez a tálca nem kellően mély, akkor folyamatosan alomanyag, táplálékdarabkák és még ki tudja mi minden fog a szobába szóródni. Ha egy hörcsög rászokott arra, hogy a ketrec rácsait rágja, erről nem fog egyhamar letenni. Ez pedig meglehetősen kellemetlen zajjal jár, különösen éjszaka lehet nagyon zavaró.
Terrárium
Terráriumot üvegből készíttethetünk vagy vásárolhatunk. Előnye, hogy akár méretre is megrendelhetjük, így a lehető legjobban ki tudjuk használni a rendelkezésre álló teret. Az alapterülettel itt se takarékoskodjunk, hiszen kedvencünk ezen üvegfalak között fogja tölteni élete nagy részét. Az üvegre már sokkal nehezebb bármit is rögzíteni, mint a rácsra. Tapadógumival ellátott önitatót kell majd használnunk, vagy valamilyen ügyes, egyéni megoldással kell felszerelnünk a hagyományos itatót. Egy darab fémrót hasznos lehet. Arra ügyeljünk, hogy a hörcsög felegyenesedve éppen elérje az itató fémcsőrét, ne tudjon az itatón és az azt rögzítő dróton kimászni.
Szinteket a terráriumban is létesíthetünk: használjunk lábakon álló, különböző magasságú emelvényeket. Elhelyezésüket úgy oldjuk meg, hogy ne dőlhessenek fel.
Az üvegterráriumot fedjük le fémráccsal, így a lehető legjobban ki tudjuk használni a teret anélkül, hogy szökéstől kellene tartanunk.