Kloáka – és péniszelőesés
A hím állatok ivarérettségük elérése után (3-4 év) gyakran öltik ki péniszüket, mely vízi teknősökön feketén pigmentált lapos szerv, középen barázdaszerű bemélyedéssel. A péniszelőeséshez rendszerint kloákaelőesés is társul. Utóbbi önállóan tartós erőlködés után bélgyulladás szövődményeképpen nőstény állatokon is jelentkezhet.
Ha a szabadba került kloáka vagy pénisz megsérül, megduzzad, gyulladásos lesz, és az állat nem tudja többé visszahúzni. A helyzetet csak állatorvosi beavatkozással lehet megoldani. Az előesett, kifordult képleteket langyos fertőtlenítő hatású lemosással megtisztítják, majd Lidocain sprayvel érzéstelenítik. Teknősöknél kerülni kell a Lidocain injekció és általában a helyi érzéstelenítő injekciók használatát, mivel hirtelen elhullásokat, gyógyszermérgezéseket okoznak.
Nem kis ügyességet igényel a kapálódzó állatba sérülés nélkül visszajuttatni az előesett képleteket. Esetlegesen szóba jön az állatok bódítása is. Ha mindent sikerült visszajuttatni a helyére, a kitágult kloákanyílást körkörös, úgynevezett dohányzacskóvarattal szűkíti meg az állatorvos, miután Tetran vagy Chlorocid kenőccsel látta el a sérült részeket. A dohányzacskóvarrat csomózásakor gondolni kell arra, hogy a varrat túlzott meghúzásával az állat ürítését ne akadályozzuk, hiszen a varratot 5-7 napig még bent kell hagyni. Varrateltávolításig még antibiotikumos kezelést is tanácsos alkalmazni.
|