Család: EMYDIDAE
Faj: Terrapene carolina/Terrapene carolina Linné
Állapot: Gyakori
Aktivitás: Nappal
Hasonló faj: Díszes dobozteknős (Terrapene ornata)
Nevezhetnénk felemás életű teknősöknek is, hiszen többnyire a szárazföldön élnek, de alkalmanként a vízeket is felkeresik. Míg a szárazföldön cammognak, addig a vízben kitűnően úsznak és búvárkodnak.
Dél-Kanadában, valamint az Egyesült Államokban őshonosak, ott meglehetősen közönségesek. Éppen ezért még európai exportra is jut belőlük. Eredeti lelőhelyükön főleg a nyirkos éghajlatú vidékeket, erdőket kedvelik. Különösen jól érzik magukat ott, ahol lassú folyású folyókat és állóvizeket is találnak.
A szárazföldi életmódot folytató dobozteknősök csuklós haslemezük révén tökéletesen be tudnak zárkózni páncéljukba. Színe agyagsárga, máskor sötétbarna, narancssárga márványozottsággal, pettyekkel. Meglehetősen sok színváltozatuk ismert. Egyszínű barna hátlemeze hátrafelé kiöblösödik. A feje teljesen behúzható a páncélba. Hosszúsága 16-21 cm, elérheti a 18 cm-t is. Nappal aktív. Növényekkel és rovarokkal táplálkozik. 6 alfaja ismert. Fészkébe 1-11 tojás rak.
Leginkább külföldi állatkereskedésben, néha egyik-másik terraristánál szerezhetők be.
A dobozhátú teknősök mindenevőknek számítanak. Az évszaknak megfelelően, a rendelkezésre álló szezonális táplálékokat fogyasztják. Tavasszal főleg a friss hajtású füveket, az eső után a földből kimászó gilisztákat, a szamócát, nyáron a heréket, a gyümölcsöket, a csigákat, a rovarokat, a gombákat. Terráriumi tartás esetén is ezeket biztosítsuk a részükre.
Terráriumban, asztalterráriumban egyaránt elhelyezhetők. Férőhelyük talaját földdel, avarral rendezzük be. Néhány nagyobb fatörzs természetszerűen diszítheti környezetüket.