Páncélgyulladás
Vízi teknősök leggyakoribb betegség, szárazföldieknél ritkán találkozunk vele. Szintén az egyoldalú takarmányozás, a mészben szegény színhúsok és kizárólagosan adott parizer etetése után lép fel. A hangyatojás és a lisztkukac is nagyon szegény mészben.
A megbetegedés abban nyilvánul meg, hogy a páncél és a végtagok csontozata felpuhul, elvékonyodik, ujjal könnyen benyomhatóvá válik. A puha csonton a legkisebb mozgásnál is fájdalmasak, ezért az állatok legszívesebben mozdulatlanok, olyanok, mintha megbénultak volna. A fej és a nyak mozgatását végző izmok húzó hatására, melyek a páncél belsejénél tapadnak meg, az izmok tapadásánál, a háti rész elején, de egyéb helyeken is deformálódhat a páncélzat. A deformitások a betegségből való gyógyulás után is megmaradnak.
A mészhiány következtében a lágy felépítésű szövetekben és a testüregben folyadék lép ki. A folyadék kilépése vizenyő formájában látható, főleg a hátulsó láb és a has találkozásánál és esetleg a szemhéjakon. A tüdőben levő folyadék kilépésére utal, ha az orrnyílásokon rózsaszínű folyadékot látunk szivárogni. Ez a tünet tüdőgyulladás esetén is látható.
A mészhiány rendszerint A-vitamin-hiánnyal együtt szokott jelentkezni, hiszen mindkettőnek a helytelen takarmányozás az oka. A kezelés naponta adott mészinjekciókkal, Calcimusc injekciókkal történik! Kis teknősöknél az adag 0,1 ml, nagyoknál 1-2 ml, a beadás helye a combizomzat. A vizenyők felszívódását száraz meleg alkalmazásával gyorsíthatjuk meg. Ezt az „izzasztásnak” is nevezett műveletet úgy végezzük, hogy az állatokat 30-35 °C-os melegre (legegyszerűbben lámpa alá) egy dobozban úgy helyezzük el, hogy onnan ne tudjanak megszökni. Vigyázat! 40°C feletti hőmérséklet káros. Az izzasztást több napon keresztül, naponta 1-2 óráig végezzük. Ezen a hőfokon a vese jól működik, és vizelet formájában ürül ki a felesleges folyadék.
A kezelés megkezdésével egy időben a takarmányozást átállítjuk, ami kezdetben néha nem könnyű, de minden károsodás nélkül hagyhatjuk az állatokat pár napig, akár 1 hétig is koplalni.
|