Szaporodással kapcsolatos betegségek
A teknősök tojásokkal szaporodnak, amelyeket homokba vagy puha talajba ásott lyukakba helyeznek kloákaváladékkal megöntöznek és betemetnek. A tojásrakó helyet elhagyják és többet nem törődnek fejlődő utódaikkal. A tojásokat a környezet hője költi ki. Hazai viszonyok között ritkaságszámba megy, ha az ékszerteknősök szaporodnak, nagyobb esély van a szárazföldiek szaporodására. A hímek kitartóan, agresszíven ostromolják a nőstényeket. A tojások száma változó, a tengeri fajok akár 100 tojást is rakhatnak.
A mesterséges keltetésre nincsenek egységes szabályok, állatkertenként és tenyésztőnként változnak a módszerek, a házilag kialakított szokások szerint.
A keltetési hőmérséklet 26-29 ºC legyen. 1-2 ºC legyen. 1-2 ºC eltérés 1-2 hetes kelési idő eltolódást is jelenthet. Tapasztalatok szerint a keltetési hőmérsékletnek hatása van az utódok ivararányára, magasabb hőmérsékleten több hím állatunk fog kelni, mint nőstény. Fontos, hogy a homokba vagy perlitbe helyezett tojásokat ne forgassuk meg, hanem abban a helyzetben, amelyben az anya tojta, kerüljön az inkubátorba, vagyis amelyik amelyik oldala felül volt, maradjon is felül. A páratartalom 70-95% között ingadozhat. Törekedni kell a csíraszegény közegre, nehogy a tojások megpenészedjenek, a szárazságban pedig összeasalódjanak.
|