A kültakaró betegségei
A teknősök bőrén, páncélján gyakran fordulnak elő felületes vagy mélyre terjedő sérülések, melyeket a durva talajon való tartás, elhúzódó párzási igénybevétel, agresszív társak vagy kutyák, macskák harapása okoznak. Tiszta környezetben a felületes sérülések gyorsan gyógyulnak, elegendő fertőtlenítő oldatokkal (jódalkohol) való beecsetelés után sebhintőporral behinteni a sérüléseket. Kutyák, macskák súlyos sérüléseket okozhatnak a páncél szélének körberágásával. Ezeket a mélyre terjedő, nagy anyaghiánnyal is járó sérüléseket a fenti ellátás után még sebtapasszal is tanácsos befedni és antibiotikumos kezelést alkalmazni, különösen, ha a testüregek is megnyíltak.
Különleges formája a baleseteknek az emeletről való leesés, mely az erkélyre tévedt szárazföldi teknősöknél fordulhat elő. Vízi és szárazföldi teknősöket egyaránt elgázolhatnak gépjárművek. A súlyosan sérült állatok páncélja akár többszörös törést is szenved, néha csak a lágy részek tartják össze. A testüreg megnyílik és számottevően véreznek. Elsősegélyként a repedt páncélszéleket tisztítsuk meg, jódozzuk be a peremet, és a sebbe por alakú antibiotikumot hintsünk. A testüregbe bejutott közönséges sebhintőporok vivőanyaga káros lehet. Majd a repedések mentén sebtapasszal (Leucoplast) rögzítsük az elmozduló részeket. Az állatorvos még vérzéscsillapítás és antibiotikumos kezelést is ad, és eldönti, hogy a következő napokban szükség van-e a törött részek drótvarratokkal való egyesítésére, vagy elegendő a sebtapaszos rögzítés. A törött páncél teljes gyógyulása 1 évig is eltarthat. Szennyezett, hanyagul tisztított környezetben még a felületes sérülések is elfertőződnek, a baktériumok és gombák napok múlva a mélyebb rétegekre, akár a páncél csontjára is ráterjedő elhalásokat hoznak létre. Ezeknek a szövődményeknek a kezelése állatorvosra tartozik, aki az elhalt szöveteket egészen az egészséges rétegekig eltávolítja és a megfelelő gyógyszerekkel látja el őket.
A fertőzések különleges formája a makacs, lassan gyógyuló szájrothadás, amely mind a felső, mind az alsó állkapocsra átterjedhet. Vízi teknősök bőrfertőzésénél szóba jön a fertőtlenítő fürdetés is: 1-2 óráig 2-3 %-os Xanthacridines fürdő. Amíg betegünk ebben az oldatban van, elegendő idő van arra, hogy az akváriumot Hypo – oldattal kifertőtlenítsük és vízcserét végezzünk. A betegeket sokat tartsuk szárazon és lehetőleg csak az etetés idejére helyezzük vízbe őket. Gombás fertőzésre utal a bőr és a bőrhiányok fehér, szürkésfehér bevonata. Gombák ellen hatásos szerek: Canesten kenőcs, Nystatin oldat, Nizoral tabletta. A páncélzatot borító szarulemezek elkopásához és páncélelhaláshoz vezet a durva talajon pl. betonon való tartás. Esetenként szükség lehet a hiányok mesterséges anyaggal, gyorsan szilárduló műanyagokkal való kitöltésére. A sebfertőzés szövődményei tályogképződéshez is vezethetnek, ilyenkor sűrű, rendszerint sajtra emlékeztető gennyel telt göbök keletkeznek a nyakon vagy a végtagokon. Elvétve a középfülben is képződhet tályog, amely a fültájék duzzanatával és esetleg ferde fejtartással jár. A tályogok feltárásával és az üreg ecsetelésével állatorvoshoz kell fordulni. |