Általános tanácsok
Több tucatra rúg azoknak a kisemlősöknek a száma, amelyek lakásban tarthatók. Ezek közül a népszerűbekkel részletesen is foglalkozunk, így a tengerimalaccal, az aranyhörcsöggel, a mókusokkal, az egérrel, a deguval, a sünnel és a pelével. Vannak közöttük védett állatok is, mint a vörös mókus, a sün, a pele, amelyeket csak a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium engedélyével lehet befogni. Tartásuk csak akkor nézhető el, ha gondoskodásunk nélkül elpusztunának. Ilyen helyzetnek felel meg, ha betegségtől legyengült vagy elárvult állatokat vagy elhagyott kölyköket istápolunk. Az anyjától elszakadt és kölyökkortól kezdve kézzel és üvegből nevelt állatok teljesen e,mberhez szoknak, és általában hiányozni fog belőlük a természetes bizalmatlanság és menekülési reflex, amely a természetben szabadon élő társaiknál a ragadozókkal szembeni viselkedésben életfontosságú. A kézzel felnevelt állatoknak a természetbe való visszahelyezésekor mindig számoljunk ezzel a lehetőséggel, és nem biztos, hogy helytálló az a romantikus elképzelés, mely szerint mindenképpen jobb nekik a szabad természetben.
A kisemlősök lakásban tartásáhozaz önkormányzat szakhatóságaitól semmiféle engedély nem kell. A betegségek kezeléséhez olyan gyógyszereket használjunk, amelyek nem vénykötelesek. A vényköteles gyógyszerek adását bízzuk állatorvosra, és csak a legszükségesebb, sürgős esetekben nyúljunk a házipatikánkba, ezek után az erős hatású szerek után.
A betegségek kialakulásának megértéséhez és sokszor kezelésükhöz is elengedhetetlen, hogy ismerjük az állatok életmódját, élettani sajátosságait, igényeit, takarmányozási követelményeit, szaporodásuk alapvető adatait. A betegségek idejében való észlelésében szinte kizárólagosan a rendszeres és alapos megfigyelés játszik szerepet, amelynek során legyünk figyelemmel arra, hogy az állatunk nyugalmi állapotban hogyan légzik, jár, hogyan rág, nincs-e remegése, milyen az ürüléke, megváltoztak-e a testtájékok formái, mi volt a takarmánya, milyen a szőrtakaró állapota stb. Mindezeket próbáljuk rendszerezni és csoportosítani, hiszen esetleg az állatorvosnak is el kell mondanunk.
Szállytásuk legyen biztonságos, ne szökhessenek ki s dobozukból, és elkerülhetők legyenek a szélsőséges klimatikus körülmények, ami miatt pl. hőguta, fulladás állhat elő. |